Egyedi készítésű szauna és wellness kiegészítők. Regisztráljon egyedi kedvezményért!
AKCIÓK NOVEMBERTŐL!
A szaunázás eredete az északi népek kultúráival egyetemben alakult ki és fejlődött tovább: írásos történelmi emlékeink szerint az első szauna helyiségek a vikingek korában létesültek, ám a következő ezer év során sem koptak ki a divatból. Az északi nomádok kezdetben primitív szaunákat használtak: a tüzet egy földbe ásott gödörben rakták meg, majd befedték, hogy egy fürdőzésre alkalmas, zárt, meleg helyiséget hozzanak létre. A szauna akkoriban még egy multifunkcionális helyiségként bírt: amellett, hogy a törzsek tagjai tisztálkodni és átmelegedni jártak a helyiségbe, misztikus, gyógyító szertartásokat is rendeztek a szaunában, sőt, a nők gyermekeiket is odabent hozták világra. Mindemellett élelmiszerraktárnak sem volt utolsó hely a szauna.
A vikingek koránál néhány évszázaddal később, a középkori, újkori Európában is fennmaradt a szaunázás szokása – annak ellenére is, hogy tudjunk, a középkori erkölcsök mércéjébe az ehhez hasonló, illetlennek vélt szokások a legtöbb országban nem fértek bele. A délről jött utazók a legtöbb esetben pokolbéli szokásnak tartották a szaunázást – nemhiába, hiszen a 16-17. században furcsán hangzott bezárkózni egy 90-100°-ra felhevített kamrába, ráadásul meztelenül! Habár ezt az utazók általában nem tudták, a régi időkben az, hogy megengedték, valaki meztelenre vetkőzzön a szauna helyiségében, a tisztelet és a megbecsülés jele volt.
Az elmúlt évszázadok során a klasszikus füstszauna volt az alapértelmezett szaunázási lehetőség, azonban a 20. századtól kezdve nem csak Finnországban, hanem a világ más tájain is az úgynevezett finn szauna vált a legnépszerűbbé. Az elmúlt században a korábban északi kuriózumnak számító szaunázás (a különféle wellness tevékenységekkel karöltve) egyre elterjedtebbé vált: ma a szauna már alapkelléke a legtöbb gyógyfürdőnek, hotelnek, illetve a közszaunák mellett beépítik ezt az apró, relaxáló helyiségeket a hétvégi házakba, sőt, a családi otthonokba is.
A szaunázás manapság leginkább egészségügyi tevékenység amellett, hogy magányos vagy társas kikapcsolódáshoz is kiváló. A szauna izzasztó hatásával természetes úton szabadít meg a méreganyagoktól, serkenti és javítja a vérkeringést, edzi a keringési rendszert, erősíti a szívet és regenerálja az ereket, illetve erősíti az immunrendszert is, ezzel ellenállóbbá téve minket a különféle megbetegedésekkel szemben. A szaunázás jót tesz a bőrnek, feszesít és elősegíti a pólusok természetes tisztulását, javítja a bőr vérellátását, segít az izomláz leküzdésében (különösen jó sportolók számára), és segít ellazulni az álmatlansággal küzdő embereknek is.
A rendszeres szaunázás serkenti az agyműködést, éppen ezért ajánlott a terhelő szellemi munkát végző irodai dolgozóknak, illetve bárkinek, akinek a munkavégzése erősebb stresszel jár. Minden szauna típus (finn szauna, gőzszauna, infraszauna) egy kicsit más élettani hatásokkal bír – amennyiben gyógyászati céllal szeretnénk rendszeresíteni életünkben a szaunázást, kérjük ki orvosunk tanácsát, hogy számunkra melyik a legjobb szauna típus.
Míg a finneknél a szaunázás olyan természetes tevékenység, hogy még némelyik munkahelyen is van lehetőség rá, addig a magyaroknál még mindig különleges wellness-tevékenységnek számít. Mivel a szauna használata hazánkban annyira nem elterjedt, mint északon, a legtöbb használó annak ellenére, hogy szívesen kipróbálja, valójában nem tudja, hogyan érdemes „rendesen” szaunázni. A hagyományos finn szauna mellett gyakran találkozhatunk az infraszaunával és a gőzszaunával is, azonban fontos tudnunk, mindhárom szauna típus teljesen máshogy használandó. Elsősorban nézzük, mik a szaunázás szabályai általánosságban, melyek azok az alapvető tudnivalók, amelyekkel érdemes tisztában lennünk szaunázás előtt!
A közszaunákban (akár finn szauna, akár más szauna típus esetében) alapelvárás a meztelenség (kivéve Franciaországban és Nagy-Britanniában), azonban Magyarországon, mivel a legtöbb finn szauna koedukált, teljesen elfogadott a fürdőruha használata. A szaunázás után hideg zuhanyt kell vennünk, vagy merülhetünk hideg vizes medencében is. Télen, ha kültéri a szauna, kiléphetünk a hidegbe is, hogy pólusaink a hőmérsékletváltozás hatására összehúzódhassanak.
A finn szauna és az infra szauna fával borított helyiség, míg a gőzszauna falai csempézettek. Szaunák burkolására leginkább lucfenyőt használnak, de találkozhatunk olyan helyiségekkel is, amelyek cédrussal, vagy éppen rezgőnyárral vannak bélelve. Ezeknek a szauna fafajtáknak a sajátossága, hogy a meleget benn tartják, de a nedvességet beszívják, ezzel biztosítva a klasszikus szauna-élményt.
A legtöbb szauna típus esetében az az általános szabály, hogy 12 év alatti gyerekeknek számára kerülendő tevékenység. A szauna belsejében létrejövő magas hőmérséklet túlságosan megterhelő a gyerekek fiatal szervezetének.
Való igaz, hogy a szaunázás nagyon egészséges, azonban vannak kivételes esetek, amikor nem lenne szabad szaunázni. Ide értendő a magas vérnyomás, illetve a krónikus szívbetegségben küzdőknek sem javallott a tevékenység, ha csak nem engedélyezi számukra a kezelőorvosuk. Nem ajánlott szaunázni továbbá ittas állapotban és közvetlenül evés után sem, mert ezek a tevékenységek rosszullétet eredményezhetnek. Ne menjünk szaunázni akkor sem, ha fertőző betegségben szenvedünk, mert nem csak saját állapotunkon ronthatunk, hanem másokat is megbetegíthetünk. A szaunázás várandós nők esetében sem javallott, ugyanis a magzat nem tudja leadni a magas hőt!
Rengeteg szauna használó a fogyás érdekében végzi a tevékenységet. A legtöbb kimutatás szerint a szauna a futáshoz hasonló mértékben égeti a kalóriákat, azonban mindig tartsuk szem előtt, hogy a szaunázás célja elsősorban a méregtelenítés, nem pedig a fogyás. Habár mindannyian szeretnénk kevés erőbefektetéssel, kényelmesen vékonyak maradni, nem győzzük hangsúlyozni, hogy tartós és egészséges fogyást csak diétával, kiegyensúlyozott táplálkozással és rendszeres testmozgással érhetünk el.
Mondanunk sem kell, habár a szauna egészséges, nem szabad minden nap csinálni, hiszen mégis csak egy terhelő tevékenységről van szó. Egy egészséges felnőtt ember ideális esetben hetente 3-4 alkalommal szaunázhat, ha fenn akarja tartani a szauna jótékony hatásait. A szauna fajtájától függően figyeljünk az optimális szaunázási időre is: finn szauna esetében például a szaunázás 3-4 fordulóból áll, ennél több időt nem érdemes benn tölteni.
A szaunázás izzasztó tevékenysége során sok folyadékot veszít a szervezetünk, azonban szaunázás közben nem szabad inni! Mindig a tevékenység előtt fogyasszunk bőséges folyadékot (érdemes kb. egy órával szaunázás előtt inni, hogy ne a friss vizet, hanem a méreganyagokat izzadjuk ki), illetve egy órával később, lehetőleg szénsavmentes vizet.